Shelving Posts and Accessories
- (1)
- (3)
- (12)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (12)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (12)
- (29)
- (1)
- (21)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (7)
- (1)
- (6)
- (2)
- (10)
- (1)
- (8)
- (2)
- (4)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (13)
- (22)
- (22)
- (3)
- (8)
- (4)
- (5)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (51)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (3)
- (1)
- (9)
- (148)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (77)
- (126)
- (2)
- (1)
- (4)
- (21)
- (38)
- (3)
- (26)
- (1)
- (2)
- (42)
- (13)
- (158)
- (12)
- (3)
- (32)
- (1)
- (4)
- (62)
- (21)
- (151)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (49)
- (1)
- (1)
- (9)
Filtered Search Results
Metro™ Super Erecta™ Wire Shelving Accessory, Three-Sided Double Snake Frame
Sturdy, square snake frame provides additional support or access to floor.
| Height (Metric) | 188 cm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Metro™ MetroMax Q™ shelving |
| Material | Epoxy-coated Steel, Polymer |
| Height (English) | 74 in. |
Metro™ SmartWall Wire Grid
Metro SmartWall Wire Grids create storage and workstation systems for underutilized wall space.
| Warranty | Product will be free from defects in material and workmanship under normal use, service and maintenance for a period of one (1) year from the date of shipment of the Product by Seller, unless otherwise specified by Seller in writing. |
|---|---|
| Depth (English) | 0.5 in. |
| Product Type | Wire Grid |
| For Use With (Equipment) | SmartWall Shelving |
| Depth (Metric) | 12.7 mm |
| Color | Gray |
| Material | Epoxy-coated Steel |
| For Use With (Application) | All Laboratory and Clean Room Non-Autoclavable Applications |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Metro L60N-1S Super Erecta 1 in. High Ledge for Wire Shelving
Metro Super Erecta 1 in. High Ledges prevent items from falling or protruding.
Metro™ 5 in. Polymer and Stainless Steel Total-Guard Stem Casters for MetroMax Industrial Plastic Shelving Racks
5 in. Polymer and Stainless Steel Total-guard Stem Casters for MetroMax Industrial Plastic Shelving Racks are designed to provide excellent corrosion protection and moisture resistance for laboratory and clinical environments. Swivel and total-lock brake versions are available.
| Load Bearing Capacity (English) | 250 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 113 kg |
| Color | Gray |
Metro™ Double-Deep Top-Track Stationary End Unit Kits
Connects stationary end units in Double-Deep systems and to overhead track sets
| Includes | 86 in. Posts and connecting hardware |
|---|---|
| Description | Chrome plated |
| Product Type | Stationary End Unit Kit |
| For Use With (Equipment) | Metro™ Super Erecta™, Super Adjustable™ shelving system |
| Material | Chrome |
Metro™ SmartWall 6-Prong Bottle Holder, Metroseal Gray Epoxy
SmartWall 6-Prong Bottle Holders are designed to accommodate up to 6 squeeze bottles and lids.
Metro™ HD Super Stainless Dunnage Shelves Accessory, Donut Bumper
For use with HD Super shelving units
Metro™ Wire Shelving Track Sets
For use with Metro Super Erecta™, Super Erecta Pro™ and Super Adjustable™ Top Track™ shelving.
| Includes | Necessary sections of track for assembling track runs of 1830 to 6405mm |
|---|---|
| Product Type | Track Set |
| For Use With (Equipment) | Metro™ Super Erecta™, Super Erecta Pro™, Super Adjustable™ top track shelving |
Metro™ Super Erecta Post-Type Wall Mount Single Shelf Support
Create a customized wall shelving solution with Super Erecta Post-Type Wall Mount Single Shelf Supports.
| Load Bearing Capacity (English) | 250 lb. |
|---|---|
| Height (Metric) | 187.325 mm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 113 kg |
| Warranty | Product will be free from defects in material and workmanship under normal use, service and maintenance for a period of one (1) year from the date of shipment of the Product by Seller, unless otherwise specified by Seller in writing. |
| Width (English) | 1.5 in. |
| Product Type | Post-Type Wall Mount Single Shelf Support |
| For Use With (Equipment) | Super Erecta Shelving |
| Color | Gray |
| Material | Epoxy-coated Steel |
| For Use With (Application) | All Laboratory and Clean Room Non-Autoclavable Applications |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 38.1 mm |
| Height (English) | 7.375 in. |
Metro™ High-Density qwikTRAK™ Mobile Unit Kits
Kit provides components for shelving units that fit on tracks for added mobility
| Includes | Four 74 in. high mobile posts, four V-groove casters, one Stainless Steel center channel caster assembly, donut bumpers, tie bar brackets and other hardware |
|---|---|
| Product Type | Mobile Unit Kit |
Metro™ Split Sleeves for Super Erecta Wire Shelves
Ring accessory to secure Super Erecta wire shelves.
| Product Type | Split Sleeve |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Metro™ Super Erecta™ shelving system |
Metro™ Super Erecta 4 in. High Stackable Ledge for Wire Shelving
Super Erecta 4 in. High Stackable Ledges for Wire Shelving prevent items from protruding or falling from shelves.
| Height (Metric) | 139.7 mm |
|---|---|
| Warranty | Product will be free from defects in material and workmanship under normal use, service and maintenance for a period of one (1) year from the date of shipment of the Product by Seller, unless otherwise specified by Seller in writing. |
| Width (English) | 1.621 in. |
| Product Type | Stackable Ledge for Wire Shelving |
| For Use With (Equipment) | Super Erecta Shelving |
| Color | Gray |
| Material | Epoxy-coated Steel |
| For Use With (Application) | All Laboratory and Clean Room Non-Autoclavable Applications |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 41.1734 mm |
| Height (English) | 4 in. |
Metro™ MetroMax iQ™ Polymer Stem Casters
For use with either MetroMax i polymer mobile stem caster posts
| Load Bearing Capacity (English) | 300 lb. |
|---|---|
| Diameter (English) | 5 in. |
| Wheel Tread | Polyurethane |
| With Casters | Yes |
| For Use With (Equipment) | Metro™ MetroMax i™ and Q™ shelving |
| Diameter (Metric) | 12.7 cm |
| Temperature Range (English) | -20 to 120°F |
| Material | Polymer |
| Temperature Range (Metric) | -49 to 49°C |